Mateusz Iwanowski

dyrygent

Od 2014 roku dyrygent chóru Alla camera. Wieloletni chórzysta zespołu, dyrygent, pedagog. Absolwent Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy i Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu – stypendysta artystyczny tejże uczelni. W styczniu 2014 roku został I dyrygentem grudziądzkiego chóru mieszanego Alla camera, działającego przy Centrum Kultury Teatr. Od tego roku koncertuje z zespołem w Grudziądzu, w kraju, jak i poza jego granicami, realizując własne trasy koncertowe, a także biorąc udział w festiwalach i konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Jest pomysłodawcą koncertu bożonarodzeniowego w Bazylice p. w. św. Mikołaja Biskupa pt.: „Wieczór Kolęd”, który od 2015 r. na stałe zapisał się w kalendarzu kulturalnym Grudziądza i odbywa się zawsze w Boże Narodzenie. Od roku 2017 Mateusz Iwanowski jest współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki Chóralnej w Grudziądzu. W 2021 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.


Marta Gronek

korepetytor

Od najmłodszych lat jestem związana z muzyką. W 2013 roku ukończyłam państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu w klasie skrzypiec. Od czasu podstawówki jestem związana z chórem. Początkowo był to szkolny chóru „Cantabile”, później od roku 2016 jestem członkiem chóru „Alla Camera”, gdzie na początku jako chórzystka, później dodatkowo jako korepetytor prowadzę zajęcia doszkalające z emisji głosu oraz nauki linii melodycznych dla nowych chórzystów. Obecnie jestem Studentką Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na kierunku „Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej”. Od 2019 roku jestem członkiem chóru akademickiego uniwersytetu, oraz rozwijam się w kierunku wokalnym i instrumentalnym.


Anna Janosz

profesor tytularny sztuk muzycznych.

W 1998 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych na Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, w  1999 tytuł doktora sztuk muzycznych na Uniwersytet  Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, a w roku 2003 tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej  Jana Ignacego Paderewskiego w Poznaniu.

Tytuł profesora sztuk muzycznych odebrała z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, w maju 2011 roku.

Ukończyła również w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie pod kierunkiem prof. J. Zabłockiego i Podyplomowe Studia Emisji Głosu pod kierunkiem prof. J. Gałęskiej-Tritt. Posiada również wykształcenie związane z zarządzaniem w kulturze. Ukończyła Podyplomowe Studia Zarządzania Instytucjami Kultury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a następnie uzyskała tytuł  Master of Business Administration, w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie.

Swoje życie zawodowe związała z aktywnością artystyczną oraz pracą menadżerską i akademicką. Jako dyrygent, ma na swoim koncie setki koncertów a cappella i dzieł kantatowo-oratoryjnych, takich mistrzów  jak: Mozart, Beethoven, Haydn, Szubert, Orff, Rutter, Faure, Bach, Vivaldi, Purcell, Pergolesi. Jako naukowiec, opublikowała dziesiątki artykułów z zarządzania i marketingu w kulturze, animacji kultury, a także historii amatorskiego ruchu muzycznego i procesów w nim zachodzących. Jako menadżer kultury i dyrektor Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu (od 2003 roku), ma ogromne doświadczenie w zarządzaniu kulturą i w organizacji imprez. Zorganizowała tysiące imprez kulturalnych, koncertów, spektakli i wystaw. Zdobywając doświadczenie menadżerskie, zaczęła dzielić sie swoimi przemyśleniami i w konsekwencji zajęła się w sposób naukowy tymi nowymi subdyscyplinami kultury. Swoim doświadczeniem i badaniami dzieli się ze studentami na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Prowadzi klasę dyrygentury, a także wykłada przedmioty związane z promocją i marketingiem dóbr kultury, animacją kultury, marką w kulturze, a także z metodologią prac naukowych. Wypromowała czterech  doktorów i wielu magistrów.

Odznaczona i nagrodzona m. in.: trzykrotnie Nagrodą Prezydenta Grudziądza (1992, 1997, 1998), Nagrodą Wojewody Toruńskiego (1992, 1994, 1996), Nagrodą Marszałka (2007, 2011, 2017, 2020), Nagrodą JM Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (2004, 2011, 2021), Brązowym Medalem Gloria Artis (2012), Srebrnym Krzyżem Zasługi (2003), Złotym Krzyżem Zasługi (2011), Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (2003), Złotą Odznaką PZChiO (2003).


Chórzyści

Katarzyna Zbilska

alt

Amanda Baranowska

sopran

Marta Gronek

Sopran/Korepetytor

Zuzanna August

sopran

Elena Paczkowska

sopran

Magdalena Zaborowska

alt

Marta Mitura

alt

Hanna Podziawo

alt

Aleksandra Kastner

alt

Angelina Rozhkani

alt

Jagoda Pawelec

sopran

Karolina Ciemnoczołowska

sopran

Julia Ochendal

alt

Julia Krzysztyniak

sopran

Cyprian Zasada

bas

Stanisław Tur

tenor

Kamil Napierski

bas

Lena Gajewska

sopran

Ksenia Iwanowska

alt

Marianna Kucharska

sopran

Nikol Szwarc

alt

Dominika Wiśniewska

sopran

Wiktoria Majewska

alt

Martyna Rydzińska

sopran

Aleksandra Grzybowska

sopran